Question #9f759

3 Answers

Circuit Simplification.

Explanation:

enter image source here

Start from the right side of the circuit. 20, 10, 20-ohm resistors are series connected, so their eq. resistance is

R_"eq 1" =20+10+20=50Omega.

Then this eq.resistance is connected in parallel with another 50-ohm resistor, so their eq.resistance is

R_"eq 2" = 50/2 = 25 Omega

This 25-ohm eq. resistor is again connected in series with a 25 ohm, so the eq. resistor once again becomes

R_"eq 3" = 25+25= 50Omega

But then another 50-ohm is connected with this eq. resistor in parallel, so eq. resistance becomes

R_"eq 4" = 50/2=25Omega

At last, this 25-ohm eq. resistor is connected with the rest

R_"eq 5" = 10+5 + 25 = 40Omega

The 2nd answer is a bit lengthy. Hopefully you don't get frustrated. I'm typing the solution. Until I post the 2nd answer, digest this 1st question.

Aug 30, 2015

For part (b) V= "160 V"

Explanation:

So, your circuit looks like this

enter image source here

You know that the power dissipated by the 10Omega resistor located in the lower right of the circuit is "10 W".

What you have to do is use that power to calculate the intensity of the current that passes through that resistor

color(blue)(P = I^2 * R implies I = sqrt(P/R))

In your case, you would get

I = sqrt( (10color(red)(cancel(color(black)("W"))))/(10color(red)(cancel(color(black)("W")))/"A"^2)) = "1 A"

Next, you need to work backward from this current to determine the current that works its way from the voltage source.

enter image source here

So, current I_1 is coming out of the source and going into point color(blue)(A), where it splits into currents I_2 and I_3. Current I_3 goes into point color(blue)(B) and plits into currents I_4 and I_5.

You know that I_4 = "1 A", since that's the current that goes through the "10-W" resistor. Now, because the equivalent resistance of those three resistors in series is equal to 50Omega, I_5 will be equal to I_4.

That happens because both currents pass through 50Omega resistors.

This means that

I_3 = I_4 + I_5 = 2 * I_4 = 2 * "1 A" = "2 A"

The equivalent resistance between points color(blue)(B) and color(blue)(C) is equal to 25Omega, since you have two 50Omega resistors in parralel.

This means that the equivalent resistance between points color(blue)(A) and color(blue)(C) will be 50Omega, since you have two 25Omega resistors in series.

This means that I_3 is equal to I_2, since they both pass through 50Omega resistors. The current that's coming from the source, I_1, will thus be

I_1 = I_2 + I_3 = 2 * I_3 = 2 * "2 A" = "4 A"

The equivalent resistance of the circuit is 40Omega, which means that the voltage rise across the source will be

V = I * R

V = 4color(red)(cancel(color(black)("A"))) * 40"V"/color(red)(cancel(color(black)("A"))) = color(green)("160 V")