Question #1bdb3

1 Answer

Obviously its Option B : -2ms^{-1}

Explanation:

Its just about plugging the Interval in the given function.
Its given,
v=4t-3t^2

Step 1:

At t=0 ,
v_1=(4\times0)-(3\times0)= 0 ms^{-1}

Step 2:

At t=2 ,
v_2=(4\times2)-(3\times4)=(4-12)ms^{-1}=-4ms^{-1}

Step 3:
Average Velocity, =\frac{v_1+v_2}{2}=\frac{0-4}{2}ms^{-1}
=-2ms^{-1}

So, average velocity is -2m/s which suits with Option B!