If a data set of n=115 has a mean of 9.74 and a population standard deviation of 2.93, what is the 95% confidence interval?

1 Answer
Nov 2, 2015

We are 95% confidence that the population mean lies between 10.27 and 9.21

Explanation:

95% Confidence interval is -

mu=barx+-(SE . z)

SE =sigma/sqrtn=2.93/sqrt115=2.93/10.72=0.27

z value for 95% confidence

z = 1.96

Upper Limit:

mu=9.74+(0.27 xx 1.96)
mu=9.74+0.53
mu=10.27

Lower Limit:

mu=9.74-(0.27 xx 1.96)
mu=9.74-0.53
mu=9.21