A balanced lever has two weights on it, the first with mass 15 kg and the second with mass 45 kg. If the first weight is 12 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Feb 3, 2016

x=4 meters

Explanation:

enter image source here
color(blue)(G_1*AC)=color(red)(G_2*BC)
color(blue)(cancel(15)*cancel(9,81)*12)=color(red)(cancel(45)*cancel(9,81)*x)
color(blue)(12)=color(red)(3*x)
x=12/3
x=4 meters