An object with a mass of 8 kg is revolving around a point at a distance of 1 m. If the object is making revolutions at a frequency of 12 Hz, what is the centripetal force acting on the object?

1 Answer
Mar 25, 2016

F=4*m*pi^2*f^2*r

Explanation:

we have F=mv^2/r=momega^2r
f=1/T=omega/(2pi)
so
F=4pi^2mf^2r