Question #0de15

1 Answer
Apr 15, 2016

A_r=58.99

Explanation:

The number of moles of a substance is given by:
(mass (grams))/("Relative atomic mass", A_r)

And one mole comprises (Avogadro's constant), N_A =6.022 times 10^23 atoms / molecules.

So number of atoms is given by:
(mass (grams)*N_A)/("Relative atomic mass", A_r)

In this case

((16.26times 10^-3g)/A_r)*(6.022 times 10^23)=1.66 times 10^20

Rearranging gives:

A_r= (16.26times 10^-3g)*(6.022 times 10^23)/(1.66 times 10^20)
so
A_r=58.99