Question #9387a

1 Answer
Jul 19, 2016

The sp.gravity of hydrochloric acid solution is 1.17.

So its density = 1.17gcm^-3

So volime of 100g acid solution is="mass"/"density"=100/1.17cm^3
This 100g acid solution contains 33.4g acid.

"1L solution contains "33.4/(100/1.17)*1000g acid
=(33.4*1.17*1000)/100=390.78g acid.

Now the balanced equation of the reaction

HCl+NaOH->NaCl+H_2O

This equation reveals that 1mol HCl or 36.5g HCl neutralises 1 mol NaOH or 40g NaOH.
Given that 1cc NaOH solution contains 0.042g NaOH.
1L solution contains 42g NaOH

Hence 5L NaOH will be neutralised by 40/36.5*42*5gHCl

=230g HCl

So volume of HCl solution required for neutralisation
=230/390.78L=0.59L