A resting car starts accelerating with α=5.0m/s^2 , then uniformly, and finally, decelerating at the same rate, α, comes to a stop. The total time of motion equals t=25s. The average velocity is 72 kmph. For how long does the car move uniformly?

1 Answer
Feb 9, 2017

15s

Explanation:

Let the car cover three distances under accelerating, uniform and decelerating conditions s_1,s_2 and s_3 in time t_1,t_2 and t_3 respectively.

Using the kinematic equations
v=u+at ......(1)
v^2-u^2=2as ......(2)
s=vt ......(3)

Accelerating
Let v be velocity of car after time t_1. From (1) we get

v=0+5t_1
=>v=5t_1 ......(4)

From (2) and (4)
v^2-u^2=2alphas_1
(5t_1)^2-0^2=2xx5s_1
s_1=(5t_1)^2/10
=>s_1=2.5t_1^2 .....(5)

Uniform motion
Using (3) and (4)

s_2=(5t_1)t_2=5t_1t_2 .....(6)

Decelerating
Using (1) and (4)

0=5t_1-5t_3
=>t_1=t_3 .....(7)

Using (2) and (4)

0^2-(5t_1)^2=2(-5)s_3
=>s_3=s_1=2.5t_1^2 .......(8)

We know that
Average Velocity="Total displacement"/"Total Time"

Inserting given values in SI units we get
(s_1+s_2+s_3)/25=72xx1000/3600=20

Using (5) (6) and (8) we get
(2s_1+s_2)=500
(2xx2.5t_1^2+5t_1t_2)=500
=>(t_1^2+t_1t_2)=100 ......(9)

Given is total time =t_1+t_2+t_3=25
Using (7)
2t_1+t_2=25
=>t_2=25-2t_1 .....(10)
Inserting this value is (9) we get

(t_1^2+t_1(25-2t_1))=100
=>-t_1^2+25t_1=100
=>t_1^2-25t_1+100=0

Roots of this quadratic are found by split the middle term and we get
t_1=20 and 5

Inserting these values one by one in (10) and ignoring other root which gives negative time t_2 we have the result

t_2=25-2xx5=15s