An object has a mass of 4kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 96KJ to 280KJ over t[0,12s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Feb 16, 2017

The average speed is =296.65ms1

Explanation:

The initial kinetic energy is =12mu2

So,

12mu2=96000

u2=2960004=48000

v=48000=219.1ms1

The final kinetic energy is 12mv2

So,

12mv2=280000

v2=22800004=140000

v=140000=374.2ms1

On a graph velocity v/s time, we have a straight line DC

enter image source here

AD=u

BC=v

AB=t

Area of ABCD=AD+BC2t

The average speed =¯v

¯vt=AD+BC2t

so,

¯v=u+v2

=219.1+374.22

=296.65ms1