A car accelerates uniformly from rest to a speed of 23.7 km/h in 6.5 s. What is the distance the car travels during this time?

1 Answer
Mar 3, 2017

21.125 m

Explanation:

23.7 km/h = (23.7 * 5/18) m/s

Using equation, v = u + at

23.7 * 5/18 = a * 6.5 ( as car accelerates from rest, its
initial velocity will become 0
i.e., u = 0 )

by solving above equation, we get
a = 1 m/s^2 approx

now using equation, s = ut + 1/2 at^2

s = 1/2at^2 as u = 0

s = 1/2 * 1 * 6.5 * 6.5

therefore s = 21.125 m