A 775 ml sample of nitrogen gas is cooled from 67"^@C to 42"^@C. What is the new volume if the pressure remains the same?

1 Answer
Apr 3, 2017

The new volume is =718mL=718mL

Explanation:

We apply Charles' Law

V_1/T_1=V_2/T_2V1T1=V2T2

Volume, V_1=0.775LV1=0.775L

Temperature, T_1=67+273=340KT1=67+273=340K

Temperature, T_2=42+273=315KT2=42+273=315K

So,

V_2=T_2/T_1*V_1V2=T2T1V1

=315/340*0.775=0.718L=3153400.775=0.718L