An object with a mass of 7 kg is hanging from an axle with a radius of 15 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 65 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jun 6, 2017

The work is =14.9J

Explanation:

enter image source here

The load L=(7g)N#

Radius of axle r=0.15m

Radius of wheel R=0.65m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.65=7*g*0.15

F=(7*g*0.15)/0.65=15.83N

The force is =15.83N

The distance is =2pir=2*0.15*pi=0.3pi

The work is

W=F*d=15.83*0.3pi=14.9J