Given K_"sp" ZnCO_3=1.46xx10^-10, what is the "ppm" concentration of a saturated solution?

2 Answers
Jul 5, 2017

S = 1.21xx10^-5M = 1.51xx10^-3(g/L)

Explanation:

ZnCO_3 rightleftharpoons Zn^(+2) + CO_3^(2-) is a 1:1 ionization ratio. The solubility can be determined using S = sqrt(Ksp)

S = sqrt(Ksp) = sqrt(1.46xx10^-10)M = 1.21xx10^-5M

1.21xx10^-5(mol)/Lxx (125g)/"mol" = 1.51xx10^-3(g/L)

Jul 5, 2017

"Solubility"_(ZnCO_3) = "1 ppm"

Explanation:

We consider the equilibrium reaction.........

ZnCO_3(s) stackrel(H_2O)rightleftharpoonsZn^(2+) + CO_3^(2-)

And K_(sp)=[Zn^(2+)][CO_3^(2-)]=1.46xx10^-10

We let the "Solubility"_(ZnCO_3) = x*mol*L^-1

And thus "Solubility"_(ZnCO_3)=sqrt(1.46xx10^-10)

=1.21xx10^-5*mol*L^-1

And thus the "gram solubility" of "zinc carbonate"

-=1.21xx10^-5*mol*L^-1xx125.4*g*mol^-1~=1*mg*L^-1, i.e. "ppm" concentrations.