How many miles does light travel in 1 hour? The speed of light is 1.86times10^5 miles per second.

2 Answers
Oct 18, 2017

The answer is 6.696xx10^8miles

Explanation:

To compute for this, just simply multiply the speed of light to 1 hour converted to second.

1 hour xx (60 min)/(1 hour) xx (60 sec)/(1 min) =3600 sec

Distance traveled = 1.86xx10^5 (mi)/(s) xx 3600s = 6.696xx10^8miles

Oct 18, 2017

6.696*10^8

Explanation:

First, we should at least know that there are 60 minutes in an hour and 60 seconds in one minute. Therefore, 60*60=3600 therefore 3600 seconds in an hour. We then multiply 1.86 by 3600 and then we should get something like 6696. We then move three decimals to the left and add 3 to the variable of three to get, 6.696*10^8.

If you need more explanation, please ask in the comments.

-Sakuya