A car traveling 85 km/h strikes a tree. The front end of the car compresses and the driver comes to rest after traveling 0.80 m. What was the average acceleration of the driver during the collision?

1 Answer
Feb 16, 2018

The acceleration is =348.4ms2

Explanation:

The initial velocity of the car (driver) is u=85kmh1

u=853.6=23.61ms1

The distance travelled by the driver is s=0.80m

The final velocity of the driver is v=0ms1

Apply the equation of motion,

v2=u2+2as

The acceleration is

a=v2u22s=023.61220.80

=348.4ms2