An object with a mass of 4kg is moving at 7ms over a surface with a kinetic friction coefficient of 1. How much power will it take to accelerate the object at #4 m/s^2?

1 Answer
Feb 23, 2018

386 W

Explanation:

The force you must give, must equilibrate both the inertia force and the friction force:
Ft=Fi+Ff=m×a+m×g×μf=4kg×4ms2+4kg×9.8ms2×1=16N+39.2N=55.2N
The power is given by :
P=Ft×v=56N×7ms=386W
Because the few significative figures used it has no sense a bigger precision