A weight lifter lifts an 800 N bar a distance of 3 m is just 3.5 seconds. What is the power output of the lifter in watts?

2 Answers

257.14 W

Explanation:

First you need to find out the work done by him:
Work = Force x Displacement

Given: Force = 300N and Displacement= 3m
Use this in the formula above:
Work = 300N xx 3m = 900Nm

Now, use the work done you have found to find out the power output:
Power = Work ÷ Time taken
Power = 900Nm ÷ 3.5s = 257.14 W

Apr 10, 2018

Approximately 685.7 watts.

Explanation:

We first find the work done by the weightlifter. Work is expressed through the equation,

W=F*d

  • F is the force in newtons

  • d is the distance moved in meters

And so, we get, W=800 \ "N"*3 \ "m"=2400 \ "J".

Power is measured through the equation,

P=W/t

  • W is the work done in joules

  • t is the time in seconds

Plugging in the values we found, we get,

P=(2400 \ "J")/(3.5 \ "s")

~~685.7 \ "W"