In which direction must the reaction proceed to reach equilibrium?

K= 1.2103 at 400C for the reaction to produce the highly toxic nerve gas phosgene:

CO(g) +Cl2(g) COCl2(g)

If the concentration of all 3 species is each 0.050 M, in which direction must the reaction proceed to reach equilibrium

1 Answer
May 7, 2018

The reaction will shift to the right in order to achieve equilibrium.

Explanation:

This is our equilibrium:

CO(g)+Cl2(g)COCl2(g)

From this, we can determine that the expression for Kc is this:

Kc=[COCl2][CO]×[Cl2]=1.2×103

Right now, all of our concentrations have a concentration of 0.050 M. So, the value of our Qc expression would be:

[COCl2][CO]×[Cl2]=0.050 M0.050 M×0.050 M=2.0×10

The value of Qc is much less than Kc, which means that the concentration of products will be much higher than reactants at equilibrium.

So, to produce more products and reduce the concentration of reactants, the forward/right reaction would be favoured.