How do you convert 0.45 g of sodium hydroxide, NaOH to moles?

1 Answer
Aug 6, 2018

We take the quotient...n_"NaOH"="mass of sodium hydroxide"/"molar mass of sodium hydroxide"

Explanation:

And so...

n_"NaOH"=(0.450*g)/(40.00*g*mol^-1)=0.0113*mol

Note the dimensional consistency of the answer. The g cancel...and we get an answer in (cancelg)/(cancelg*mol^-1)=1/(mol^-1)=1/(1/(mol))=mol...as required...