Question #eaa82

2 Answers
Dec 2, 2016

Approx. 4*g

Explanation:

The percentage mass of magnesium in magnesium carbonate, MgCO_3:

="Molar mass of metal"/"Molar mass of magnesium carbonate"=(24.305*g*mol^-1)/(84.32*g*mol^-1)xx100%=28.8%

And thus in a 13.9*g sample, there are 28.8%xx13.9*g~=4*g

Dec 2, 2016

The Answer is approximately
~= 4 g

Explanation:

There is another way to consider this question Atomic wt of all atoms in the compound are as follows:
C=12, Mg=24, O=16
Wt of compound = CMgO3 = 12 + 24 + 16*(3) = 84
It means 84 gm CMgO3 gives 24 gm Magnesium
Therefore 13.9 g CMgO3 gives 24/84 *13.9 = 3.97 ~=4 gm