Question #c67e3

1 Answer
Feb 19, 2018

No. Of spheres that the cylinder can contain = 6.

Water overflowing volume = 678.54cc

Explanation:

enter image source here

Volume of cylinder V_c = pi r^2 h

Given : r_c= 3.5 cm, h_c= 20cm

V_c = pi (3.5)^2 * 20 = 769.69 cc

enter image source here

Volume of sphere V_s = (4/3) pi r^3

Given r_s= 3 cm V_s = (4/3) pi 3^3 = 113.09cc#

No. of spheres that can be placed in the cylinder N = V_c / V_s = 769.69 / 113.09 = 6.8 or only 6 whole spheres can be filled in the cylinder.

Water that will be overflowing after dropping 6 spheres in it = 6 * 113.09 = 678.54# cc