Question #06a16

1 Answer
Oct 29, 2017

see explanation.

Explanation:

enter image source here
see Fig 1,
given that height h of cone =20 cm and slant height h_s=25 cm,
let r_c be the radius of the base of the cone,
r_c=sqrt(AC^2-AD^2)=sqrt(25^2-20^2)=15 cm
See Fig 2,
the largest possible hemisphere inside the cone touches the cone at E, so AB is tangent to the hemisphere at E,
=> DeltaAED and DeltaADB are similar,
=> (ED)/(AD)=(DB)/(AB)
=> radius of hemisphere r_h=ED=(20xx15)/25=12 cm

Volume of the cone V_c=1/3*pi*r_c^2*h
=1/3*pi*15^2*20=1500pi " cm"^3
Volume of hemisphere V_h=2/3*pi*r_h^3
=2/3*pi*12^3=1152pi " cm"^3
Volume of the remaining portion =V_c-V_h=1500pi-1152pi=348pi " cm"^3