Question #de3c1

1 Answer
Mar 29, 2017

~~6375063750 m^3m3

Explanation:

For the volume, we need the radius

As we know, that the diameter is twice the radius, the radius would be 50/2=25502=25 mm

Let's find the volume

color(blue)("Volume"=4/3 pi r^3Volume=43πr3

rarr4/3 *3.14*25^3433.14253

rarr4/3*3.14*25*25*25433.14252525

rarr4/3*3.14*15625433.1415625

rarr1.3*3.14*156251.33.1415625

rarr4.08*156254.0815625

color(green)(rArr6375063750 color(green)(m^3m3

So, the volume of the spaceship is approximately 6375063750 m^3m3

Hope this helps..! :)