Question #efb68

1 Answer
Apr 3, 2017

The amount of water that the tank can hold is 135,000l135,000l.
The total surface area of the tank is 159m^2159m2.

Explanation:

To determine how many litres of water the tank can hold, we first calculate the volume according to the standard formula:

V=lxxwxxdV=l×w×d where V=V=Volume, l=l=length, w=w=width, and d=d=depth.

V=6xx5xx4.5V=6×5×4.5

V=30xx4.5V=30×4.5

V=135V=135

The volume of the tank is 135m^3135m3

Since 1m^3=1000l1m3=1000l,

V=135xx1000V=135×1000

V=135,000V=135,000

The amount of water that the tank can hold is 135,000l135,000l.

The total surface area of a cuboid is calculated as the sum of the areas of the six faces (considering the tank to be closed on all sides) and has the formula:

TSA=2(l*w+w*d+d*l)TSA=2(lw+wd+dl)

TSA=2([6*5]+[5*4.5]+[4.5*6])TSA=2([65]+[54.5]+[4.56])

TSA=2(30+22.5+27)TSA=2(30+22.5+27)

TSA=2xx79.5TSA=2×79.5

TSA=159TSA=159

The total surface area of the tank is 159m^2159m2.