convert both units into metres:
1m = 100 cm -> 1m^2 = (100^2)cm^2 = 10^4 cm^21m=100cm→1m2=(1002)cm2=104cm2
10^12 cm^2 = (10^12)/(10^4) m^2 = 10^8 m^21012cm2=1012104m2=108m2
2.0 * 10^12 cm^2 = 2.0 * 10^8 m^22.0⋅1012cm2=2.0⋅108m2
5 * 10^-9m = 5 * 10^-9 m5⋅10−9m=5⋅10−9m
to find the volume (3D), multiply the area of film that the oil covers (2D) by the thickness of the oil (1D).
V = 2.0*10^8 m^2 * 5 * 10^-9mV=2.0⋅108m2⋅5⋅10−9m
2*5 = 102⋅5=10
10^8 * 10^-9 = 10^(8-9) = 10^-1108⋅10−9=108−9=10−1
2.0*10^8 * 5 * 10^-9 = 10 * 10^-12.0⋅108⋅5⋅10−9=10⋅10−1
10 ^ 10-1 = 10^1 * 10^-1 = 10^(1-1) = 10^01010−1=101⋅10−1=101−1=100
10^0 = 1100=1
V = 1m^3V=1m3