Question #9b322

1 Answer
Apr 25, 2017

Empirical Formula => CO

Explanation:

"Sample Mass " - " Carbon Mass = Oxygen Mass"

so

"95.2g " - " 40.8g C = 54.4g Oxy"

Calculate % per 100 wt

%C = (40.8/95.2)100% "w/w" = "42.86% w/w"

%O = (100 - 42.86)% = "57.14% w/w"

Apply Sequence:

% ("per 100 Wt") => "grams" => "moles" => "mole ratio" => "reduce (divide by smallest mole value)" => "scale to whole no ratio" => "Emp Ratio" => "Emp Formula"

%C = 42.86% => "42.86g" => (42.86/12) "mole" => "3.571 mole"

%O = 57.14% => "57.14g" => (57.14/16)"mole" => "3.571 mole"

"C:O Ratio" => (3.571/3.571):(3.571/3.571) => 1:1 Empirical Ratio => Empirical Formula => CO