A chocolate is made in the shape of a sphere of diameter 4cm, which has hollow inside of diameter 3.7cm. What is the volume of the chocolate?

1 Answer

12.23 cu cm

Explanation:

Outside diameter (2R) = 4 cm. So, Radius (R) = 2 cm
Inside diameter (2r) = 3.7 cm. So, Radius (r) = 3.7/2 cm.
Now, the volume of the chocolate = 4/3 pi(R^3-r^3) cu unit.

rArr 4/3. 22/7. [2^3-(3.7/2)^3]cu. cm

rArr 4/3. 22/7. [8-40.653/8]cu cm

rArr 4/3. 22/7. 23.347/8 = 12.2276= 12.23 cu cm