A plate has its dimensions 4.234m, 1.005m and thickness is 2.01 cm. What is its surface area and volume?

1 Answer
Jun 20, 2017

Total area is 8.721 m2 and volume is 0.08553 m3

Explanation:

Although it is considered a plate as its two dimensions (as length l is 4.234 m and breadth b is 1.005 m) are very large, but thickness t is relatively much smaller at 2.01 cm. i.e. 0.0201 m.

Hence volume is

l×b×t=4.234×1.005×0.0201=0.08553 m3.

and total surface area is

2(lb+<+bt)

= 2×(4.234×1.005+4.234×0.0201+1.005×0.0201)

= #2xx(4.25517+0.0851034+0.0202005)

= 2×4.3604739

= 8.72094788.721 m2