A spherical water tank holds 6000 ft^3 of water. What is the diameter of the tank?

1 Answer
Jan 28, 2018

Diameter of the tank color(blue)(d = 22.545) ft

Explanation:

enter image source here

Volume of sphere V = (4/3) pi r^3

(r = d/2), :. V = (4/3) pi (d/2)^3

Given V = 6000 ft^2

6000 = (4/3) pi (d/2)^3

(d/2)^3 = 6000 * (3/(4pi))

(d/2 )^3 = 4500 / pi ~~ 1432.3945

d/2 = (1432.3945)^(1/3) ~~ 11.2725 ft

color(blue)(d = 2 * 11.2725 = 22.545) ft