A truck starts from rest at the top a slope which is 1 m high and 49 m long. What is the acceleration and it's speed at the bottom of the slope assuming friction is negligible?

1 Answer
Jun 18, 2018

a = 0.2 m/s^2
v = 4.4 m/s

Explanation:

Acceleration:
The truck's weight is m*g. Weight, w, is a force. If the angle between the slope's surface and horizontal is theta, then the component of w that points down the slope is

w_"ds" = m*g*sintheta

It might help to draw a side view of the situation. Since sine is opposite/adjacent,

w_"ds" = m*g*(1 m)/(49 m) = (m*g)/49

From Newton's 2nd Law

a = w_"ds"/m = ((cancel(m)*g)/49)/cancel(m) = g/49 = (9.8 m/s^2)/49 = 0.2 m/s^2

Speed:
Use the formula

v^2 = u^2 + 2*a*d = 0 + 2*0.2 m/s^2*49 m = 19.6 m^2/s^2

v = sqrt(19.6 m^2/s^2) = 4.4 m/s

I hope this helps,
Steve