Bananas cost $0.45 per pound. What is the equation that can be used to find C, the total cost of p pounds of bananas?

1 Answer
Mar 14, 2018

C=$0.45p

Explanation:

Since each pound costs $0.45, the cost of one pound is $0.45, the cost of two pounds is twice that at $0.90, etc. The equation to find the cost is $0.45 times the number of pounds of bananas.
The equation, therefore, is C=$0.45p