Express each tree as a unit rate: $75 for 5 DVDs?

1 Answer
Write your answer here...
Start with a one sentence answer
Then teach the underlying concepts
Don't copy without citing sources
preview
?

Answer

Write a one sentence answer...

Answer:

Explanation

Explain in detail...

Explanation:

I want someone to double check my answer

Describe your changes (optional) 200

1
Tony B Share
Feb 10, 2017

Answer:

So the unit cost (rate) of DVD's is $15

Explanation:

Using ratio in fraction format we have:

#" "("cost")/("DVD count") -> 75/5#

But we need 1 DVD so we need to change the 5 into 1.

#" "("cost")/("DVD count") ->75/5-=(75-:5)/(5-:5) = 15/1#

So the unit cost of DVD's is $15

Was this helpful? Let the contributor know!
1500
Add an answer
Write your answer here...
Start with a one sentence answer
Then teach the underlying concepts
Don't copy without citing sources
preview
?

Answer

Write a one sentence answer...

Answer:

Explanation

Explain in detail...

Explanation:

I want someone to double check my answer
Impact of this question
Answer impact map
17 views around the world
You can reuse this answer
Creative Commons License