Which is the better buy: 12.5 oz of Doritos for $3.79 or a 3 oz bag for $1.00 bag?

1 Answer
Dec 8, 2016

$3.79 for 12.5 oz. is cheaper per ounce than $1.00 for 3 oz.

Explanation:

Without much effort we can see that
$1.00 for 3 oz rarr $4.00 for 12 oz.
but you can get more (12.5 oz.) for less than $4.00 (for $3.79) if you buy 12.5 oz. for $3.79