220 V AC voltage is supplied to a circuit consisting of a resistance of 4 Omega and inductive reactance of 3 Omega. Find the current and power factor in the circuit?

1 Answer
Jan 12, 2018

The current is =44A and the power factoris =0.6

Explanation:

The resistance is R=4Omega

The inductive reactance is X_L=3Omega

The voltage is U=220V

The current is

I=U/Z=U/sqrt(R^2+X_L^2)

=220/sqrt(4^2+3^2)=220/5=44A

Z=sqrt(4^2+3^2)=5Omega

The power factor is

=cosphi=R/Z=3/5=0.6