3NO₂(g) + H₂O(l) → 2HNO₃(l) + NO(g). If 3.9 mol NO₂ and 0.50 mol H₂O combine and react completely, how many moles of the excess reactant are present after the reaction is complete?

1 Answer
Apr 10, 2015

2.4 mol of NO2 are present after the reaction is complete.

This is similar to an earlier question on Socratic, so I will simply go through the steps.

The balanced equation is

3NO2+H2O2HNO3+NO

Step 1. Identify the limiting reactant.

From NO2:3.9mol NO×1 mol NO3mol NO=1.3 mol NO

From H2O:0.50mol HO×1 mol NO1mol HO=0.50 mol NO

H2O is the limiting reactant, so NO2 is the excess reactant.

Step 2. Calculate the moles of excess reactant used up.

Moles of NO2 used=0.50mol HO×3 mol NO21mol HO=1.50 mol NO2

Step 3. Calculate the moles of excess reactant left over.

Moles of excess NO2=3.9 mol – 1.50 mol=2.4 mol