Question #f957c

1 Answer
Apr 23, 2015

Your unknown gas is ethane and its molecular formula is C_2H_6.

So, you know that you're dealing with a hydrocarbon, which is a compound that contains only carbon and hydrogen. This means that you can use the percentage of carbon to determine the percentage of hydrogen in the compound

"%H" = 100% - "%C" = 100 - 80 = 20%

Before determining the compound's molecular formula, you're going to have to determine its empirical formula. To make the calculations easier, assume that you have a 100-g sample of your unknown gas.

Since you know the percent composition of the compound to be 80 g carbon and 20 g hydrogen, you can use the molar masses of the two elements to determine how many moles of each you'd get in that sample.

"For C": (80.0cancel("g"))/(12.0cancel("g")/"mol") = "6.67 moles"

"For H": (20.0cancel("g"))/(1.00cancel("g")/"mol") = "20.0 moles"

Divide these two numbers by smallest one to determine the mole ratio that exists between carbon and hydrogen

"For C": (6.67cancel("moles"))/(6.67cancel("moles")) = 1

"For H": (20.0cancel("moles"))/(6.67cancel("moles")) = 3

This means that your empirical formula will be (CH_3)_n.

In order to determine the value of n, you need the molar mass of the compound. Since you know what the weight of 1.145 moles is, you can use that to determine the weight of 1 mole of gas

M_M = m/n = "43.5 g"/"1.45 moles" = "30.0 g/mol"

Now determine the value of n by

(12.0 + 3 * 1.00) * n = 30.0 => n = "30.0"/"15.0" = 2

Therefore, the molecular formula for your compound is

(CH_3)_2 = color(green)(C_2H_6) -> ethane.

http://formulastructure.blogspot.ro/http://formulastructure.blogspot.ro/