Question #bbcaf

1 Answer
Jun 19, 2015

a_x= 6.3"m/s"
a_y=2.7"m/s"

Explanation:

enter image source here

Figure (1) shows a representation of the acceleration vector with its components in the vertical(a_y) and in the horizontal(a_x) directions.

All these vectors can be rearranged in a triangle as shown in figure (2).

Hence, with respect to the question,

a=6.8"m/s " and " " theta = 23°

=>sintheta=sin23°= a_y/6.8

=> a_y=6.8xxsin23°=2.7"m/s"

Similarly,
costheta= cos23°= a_x/6.8

=>a_x= 6.8xxcos23°= 6.3"m/s"