Question #6a172

1 Answer
Apr 12, 2016

20000N

Explanation:

Let the ball be moving in the x direction with a speed of 100ms^-1.

After hitting the wall, ball rebounds with the same speed. It implies that velocity is reversed but magnitude remains same.
:. Change in momentum Delta vecp=massxx(vecv_f-vecv_i)
Delta |vecp|=2xx(200)=400Ns
Time for which force is applied 1/50s
We know that change of momentum="Force"xx "time"
=>Delta vecp=vecFxxtime,
or vecF=Delta vecpxx1/(time)
=400xx1/(1/50)
=20000N