Question #b30cd

1 Answer
Apr 13, 2016

I used the definition of density:

Explanation:

I think you mean density of air not water (water density should be approx. 1000(kg)/m^3).

You can use the relationship between density, rho, volume, V, and mass m:

rho=m/V

in your case (for the 4 options) you have:

1) V_1=2m^3 of bricks:
m_1=rho_("bricks")*V_1=2000*2=4000kg Lowest mass of bricks

2) V_2=4m^3 of bricks:
m_2=rho_("bricks")*V_2=2000*4=8000kg

3) V_3=6000m^3 of air:
m_3=rho_("air")*V_3=1*6000=6000kg lowest mass of air

4) V_4=10000m^3 of air:
m_4=rho_("air")*V_4=1*10000=10000kg