Question #95d72

1 Answer
May 7, 2016

793m

Explanation:

The velocity of projection of the bag is u = 90m/s

The angle of projection of the suitcase is alpha = 23^@

Initial vertical component of the velocity(upward)=usinalpha

The vertical displacement of the bag , h=-114m
Acceleration due to gravity g = -9.8m/s^2
" since upward initial vertical component of velocity taken +ve"

The horizontal component of the velocity=ucosalpha will remain unaltered until the object lands

Let the time required for its landing after it is thrown is T sec

So applying equation of motion under gravity we can write

h=usinalphaxxT-1/2gxxT^2
=>-114=90sin23xxT-1/2xx9.8xxT^2
=>4.9T^2-35T-114=0
T =( -(-35)+sqrt((-35)^2-4xx4.9(-114)))/(2xx4.9)
T=9.57s
Horizontal displacent of suitcase during this time of fall is ucosalphaxxT=90*cos23*9.57=793m
So the suitcase will land at a distance of 793m from the dog.