Question #80bc9

1 Answer
Jan 8, 2017

Answer:

Sand is $3 per bag and pea gravel is $4 per bag.

Explanation:

This is an example of solving two equations in two unknowns. Each purchase must be "translated" into an equation:

If we use X for the sand and Y for the pea gravel, the two purchases can be written as

#4X+3Y=24# and

#2X=6#

The second equation simplifies (divide each side by 2) into

#X=3#

so, sand is $3 per bag.

Now, place this value into the other equation:

#4(3)+3Y=24#

#12+3Y=24# (subtract 12 from each side to "collect like terms")

#3Y=12#

#Y=4#

Pea gravel is $4 per bag.