How many atoms constitute a 3.50g mass of Cu(NO3)2?

1 Answer
Feb 27, 2017

Approx. 1.01×1023 individual atoms.

Explanation:

We (i) we work out the molar quantity of copper(II) nitrate:

=3.50g187.56gmol1=1.87×102mol

And (ii), we convert this molar quantity to a number of atoms.

In one formula unit of Cu(NO3)2, clearly, there are 9 actual atoms:1×Cu,2×N,6×O. Agreed?

So we work out the product, 1.87×102mol×9atomsmol1=0.168mol×NA.

Now by definition, in one mole of stuff there are NA6.022×1023 individual items of stuff.

And thus moles of atoms, =0.168mol×6.022×1023mol1

=1.01×1023 individual atoms.