Question #8beb6

1 Answer
Oct 25, 2017

Answer:

The first ounce costs #19₵#

Explanation:

Let the cost of the first ounce be #x#

The fraction is #->0.5=1/2color(white)("ddd")->22 ₵#
The count of ounces #->color(blue)(1)color(red)(+3)->color(white)(".d")66₵larr"For the additional "color(red)( 3)#
The first ounce #color(white)("ddddddddddd")->color(white)("d")ul(color(white)(n) x₵ larr"For the first ounce " color(blue)(1))#
#color(white)("ddddddddddddddddddddddddd.d")88₵ + x₵#

Given that the total cost is #$1.07 = 107₵# we have:

#88₵+x₵=107₵#
Dropping the #₵# sign for now

subtract #color(red)(88)# from both sides

#color(green)(88color(red)(-88)+x=107color(red)(-88)#

#0+x=19#

So the first ounce costs #19₵#