Question #b226c

1 Answer
Apr 22, 2017

K_"sp"=1.6xx10^-9.............

Explanation:

5C_2O_4^(2-) + 2MnO_4^(-) + 16H^(+) rarr 2Mn^(2+) + 10CO_2(g)uarr + 8H_2O.

So, we works out moles of "permanganate":

=0.001*mol*L^-1xx4xx10^-3L=4xx10^-6*mol

And thus, by the stoichiometry, there were 5/2xx4xx10^-6*mol "calcium oxalate", which were dissolved in 250*mL water under conditions of saturation, i.e. a concentration of.......

(5/2xx4xx10^-6*mol)/(0.250*L)=4.0xx10^-5*mol*L^-1.

But, by specification, this represented a saturated solution.

And so K_"sp"=[Ca^(2+)][C_2O_4^(2-)]

=(4.0xx10^-5*mol*L^-1)^2=1.6xx10^-9