Question #07b70

1 Answer
May 18, 2017

See below.

Explanation:

Mass of substance "= 184.1 g"
It contains 2 Br

therefore mass of "Br" = 79.9 xx 2 = "159.8 g"

It contains one other atom, X

therefore mass of "X" = 184.1-"159.8 g" = "24.3 g"

In the periodic table, the element with a mass of "24.3 g" is Mg. Thus X is Mg.

Hope this helps :)