Question #2a761

1 Answer
Jun 16, 2017

1 mol of carbon dioxide has a mass of 44 grams

Explanation:

You can find this by adding the atomic mass units (AMU) of the atoms (elements) that make up CO_2:
m(C)=12,m(O)=16

So m(CO_2)=12+2xx16=44g//mol

N(CO_2)=(2000g)/(44g//mol)~~45.5mol