Question #70d19

2 Answers
Jun 29, 2017

4/5

Explanation:

So the bag contains:

4+3+8=15 fruits

The probability to choose a grapefruit at random is:

3/15=1/5

Therefore, the probability that a grapefruit is not chosen is:

1-(1/5)=4/5

Jun 29, 2017

P(E)=12/15=4/5=0.8

In other words there is an 80% chance that a grapefruit is not chosen.

Explanation:

Total number of entities in the bag=4+3+8=15.
No. of fruits which are not grapefruits=15-3=12.
Therefore the probability of the event E that a grapefruit is not chosen is,
P(E)=12/15=4/5=0.8

In other words there is an 80% chance that a grapefruit is not chosen.