Question #c09f6

1 Answer
Sep 8, 2017

33.34%

Explanation:

To start of,

Concentration of solution by mass percent is equal to mass of solute divided by the mass of solvent multiplied by hundred

"Concentration of solution by mass %" = "mass of solute"/"mass of solvent" *100%

Mass of solvent is given: 1500 g

Mass of solution is equal to mass of solute added to mass of solvent

m_"solution" = m_"solvent" + m_"solute"

rarr m_"solute"=m_"solution"-m_"solvent"

putting values in:

m_"solute"=2000g-1500g= 500g

Back to formula

"Concentration of solution by mass %" = "mass of solute"/"mass of solvent" *100

darr

"Concentration of solution by mass %" = "500g"/"1500g" *100 %= 33.34%

Hope that this helps. :)