Question #29f58

1 Answer
Sep 14, 2017

The width of the plot is 187.5 ft
The length is 562.5 ft

Explanation:

if you were to walk around this plot of land, you would need to walk the following distances:

1xxw, the width of the first short side,
3xxw, the length of the first long side,
1xxw, the width of the 2nd short side,
3xxw, the length of the 2nd long side.

And then you are back to add up all the distances:

1w+3w+1w+3w=8w, which we are told is 1500 ft

So, 8w=1500ft

w=(1500ft)/8=187.5ft for the width

and 3w=3(187.5ft)=562.5ft, which is the length.

And if you add up all those distances you walked above,

1w+3w+1w+3w=187.5+562.5+187.5+562.5 =1500

1500=1500 to check.