Are masses of 0.24*g0.24g MgMg metal and 0.64*g0.64g O_2O2 gas stoichiometric with respect to the formation of MgOMgO?

1 Answer
Oct 5, 2017

Mg(s) + 1/2O_2(g) rarrMgO(s)Mg(s)+12O2(g)MgO(s)

Explanation:

The stoichiometric reaction shows that 24.3*g24.3g reacts with 16.00*g16.00g of dioxygen gas to give approx. 40*g40g of the oxide.....

And for the quoted masses we can interrogate the molar quantities....

"Moles of magnesium"=(0.24*g)/(24.3*g*mol^-1)=0.01*molMoles of magnesium=0.24g24.3gmol1=0.01mol.

"Moles of dioxygen"=(0.64*g)/(32.0*g*mol^-1)=0.02*molMoles of dioxygen=0.64g32.0gmol1=0.02mol.

And thus a 2:1 molar ratio as required by the stoichiometry.